Méhpusztulás

"Ha kipusztulnak a méhek, azt az emberiség csak négy évvel éli túl. A kijelentésnek hiteles források között nem lehetett nyomát találni, az viszont tény, hogy egyre aggasztóbb a méhek megmagyarázhatatlan pusztulása."

Forrás: Thinkstock Érdemes megfigyelni, ahogyan a „kiszámolta" után következik, az „állítólag kiszámolta", majd a „városi legenda szerint". Nos, az biztos, hogy egyetlen írott szövegében sem jelentett ki ilyesmit Einstein, és az se túl valószínű, hogy szóban megtette, mivel 1994 (!) előtt sehol sem fordult elő említés erről a neki tulajdonított állításról. Újabban olyan elméletekkel is párosították Einstein kijelentését, miszerint a méhek a mobiltelefonok miatt pusztulnak (majd) ki, mert azok elektromágneses mezője zavarja a kommunikációjukat, a kaptártól irreális távolságra küldve őket, ahonnan nem tudnak hazatérni.

Egyelőre a telefonos elmélet is csak elmélet, amelyet sokan vitatnak, és Einstein megállapítása is csak legendának tűnik, de ez még nem azt jelenti, hogy ne lenne tényleg baj. Egyes felmérések szerint a Föld méhpopulációja az 1970-es évek óta 60 (!) százalékkal csökkent, a méhpusztulás pedig különösen az ezredforduló óta gyorsult fel. A legaggasztóbb pedig az egészben az, hogy ennek okait egyelőre csak találgatják a tudósok is. Mivel az emberiség táplálékának 90%-át adó száz növényfajta 70%-át méhek porozzák be, ez igencsak súlyos gondokat jelenthet a jövőben.

Ha a méhek eltűnnek, akkor nem csak a méznek, hanem a kávénak és csokoládénak is búcsút inthetünk.

Azért a négy évet még nem kell elkezdenünk visszaszámolni: a méhek fogyását is megpróbálják megállítani mindenféle eszközzel, és alternatív beporzási módszerek is képbe kerültek, no meg ne feledkezzünk meg a szélporozta terményekről sem...

Szóval lehet, hogy nem halunk ki pár éven belül, de az könnyen előfordulhat, hogy az étkezésünk idővel átalakul - ha nem mentjük meg a méheket.

Ajánló
Kommentek
  1. Én