A kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából idén is országszerte megemlékezéseket tartanak a világtörténelem legembertelenebb diktatúrájáról. Az 1997-ben Párizsban megjelent hat szerző által jegyzett kötet, A kommunizmus fekete könyve levéltári kutatások és becstelenségek alapján a világviszonylatban mintegy százmillióra teszi a kommunizmus áldozatinak számát.
Kelet-Közép Európában ez a szám elérheti az egymilliót. Ennyi ember vesztette életét kivégzés, éhínség miatt vagy kényszermunkatáborokban. Jóval magasabb azoknak a száma akiket a diktatúra hétköznapi valósága nyomorított meg testileg és lelkileg. A rendszer áldozata volt az is, akit vallattak és kínoztak, megbélyegeztek, kirekesztettek vagy börtönbe zártak. Akit csoport, vagy vallási hovatartozás miatt üldöztek akiket megfosztottak a szabad cselekvés és választási lehetőségektől.
Közép és Kelet-Európában elsőként Magyarország döntött úgy, hogy legyen emléknapja a kommunizmus áldozatinak. Először 2001 február 25-én emlékeztek meg róluk az Országgyűlésben és az ország több pontján. Azóta minden évben tartanak emléknapot. A nap időpontja arra utal, hogy a szovjet megszálló hatóság ezen a napon tartóztatja le Kovács Bélát a Független Kisgazdapárt (FKGP) főtitkárát, akit országgyűlési mentelmi jog is védett.
Ez volt az első lépés Magyarországon a totális egypárti diktatúra kiépítése felé. Mely a kommunistáktól még távolságot tartó erők megfélemlítésével, az FKGP feldarabolásával (szalámitaktika) járt és megnyitotta az utat Nagy Ferenc miniszterelnök májusi eltávolítása előtt..
Recsk 1950-53, vagy a Köröstarcsai Molnár Sándor esete, kit Békéscsabán, koncepciós perben 1950 július 15-én akasztanak fel koholt vádak alapján. Ez is blogom témái lesznek majd a következő időben!
Megosztás a facebookon