Én eleve nem szeretem az életrajzi filmeket, mert mindig találok benne kivetni valót, és úgy érzem a végén mindig hiányosságokkal teli. S én olyankor mindig szomorúan állok fel, a fel elől. Azért sokszor megfogadtam és meg is tartom hogy, nem nézem meg ezeket. Így tettem ezt a Mária Terézia filmmel is többek közt.
De tegnap kivételt tettem, mert Alan Alexander Milne Micimackója tanulmányaim szerint, sem mondott nekem sokat. Annak idején az iskolában tanultuk hogy a könyv 1926-ban íródott, és a fia Robin és játékai ihleték a könyv megírására. Melynek nagy sikere lett. Bekerült a világ Klasszikus irodalmi alkotásai közzé.
Micimackó bájos története milliónyi gyerek, hallgatja még ma is csodálattal. De a a felnőttek szívét is megdobogtatja. A sok csodálatos történet. A varázslatos világot ami apa és fia közt érlelődött ma is érdeklődéssel olvassuk. Mind a mai napig. A történet főszereplőit mindenki ismeri. Nem szorulunk bemutatásra Róbert Gida, Micimackó, Malacka, Füles, Nyuszi, Tigris, Bagoly, Kanga, és Zsebibaba.
Ennyit mindenki tud a történet magjából. De az elkészült Viszlát Cristopher Robin film, még nekem is tartogatott meglepetést. A történet megalkotása az író fantázia világa még engem is meglepett. Milne részt vett az I világháborúban, és az annyira felzaklatta lelkileg tönkretette hogy vidékre menekült Londonból ahol ünnepelt színdarab író volt. Sussexben vásárol birtokot. Ahol családja, jobban felesége a nagy művét, de ekkor kiégett írni nem tudott magát kereső ember lesz belőle. Remény nélkül felesége Dorothy De Silencourt a nagyravágyás, meg sok minden elől ideiglenesen elhagyja és Londonba megy vissza a társasági életbe. A Dada sem ér rá, mert beteg édesanyjához költözik. Így az író magára marad pár éves fiával.
Ekkor jön a váratlan fordulat, a rideg apából gyermeke kihozza azt amit sokan nem vártak már. A gyermeke fantázia világa, varázsolta álmodozásai játékos napjai Milne napjait feldobja és belekerül a gyermeke bűvkörébe. Együtt töltött napjaik, átváltoznak álomvilággá. Együtt játszanak a házat körül ölelő erdőben a majdani "százholdas pagonyban". Robin játékaival.
Majd egy este kéri írjon neki egy könyvet. Ez ad egy lökést az írónak. S elkezdi felépíteni a Nagy Művét. Meghívja illusztrátor barátját aki rajzaival színesíti a könyvét.
Az együtt töltött pár hét világrobbanás. Akkora siker hogy hazatér a elment felesége is. Jönnek a siker napok, amit már Robin nem úgy él meg mint addig. Elveszítette személyességét és nem csak magáét hanem az álomvilágáét, sőt játékaiét is. Nem Milne volt a világtörténelemben aki felhasználta művéhez magánéletét, és meg lett a maga böjtje. De a siker nem tette boldoggá sem őt sem fiát. Aki kétsége esve próbálta magáról levakarni az apja által ráragasztott karaktert. Mindörökké Róbert Gida maradt. Az olvasó szemében. Mindezekért az apját tette felelősé. Így mikor felnőtt, apja befolyásával indul a II. Világháborúba. A frontra önkéntesként vonul.
A vonat indulása előtt összeveszik apjával, és elmondja mennyire nehezen viselte Róbert Gida terhét. Ő csak egy könyvet kért magának. De apja ezt a világnak adta, nem csak neki. Ezzel elárulta gyermekkorát, és azt a pár hetet, amit együtt töltöttek. Ami viszont kis életének egyik legvidámabb időszaka volt.
A fiatal katona Cristopher Robin elválva, bűntudatot ragasztott édesapjára.
Néhány hónappal később, távirat érkezik hogy csata közben eltűnt.
Milne magába fordul. S eszébe jutnak a Dada szemrehányásai hogy felesége megmámorosodott a sikertől, amivel ő sem vitatkozik, és ez lehetett fiuk veszte.
De a sors másként ír. A katona hazatér, mert nem hal meg a fronton. Így Robin kezet rázhat apjával, megölelheti anyját, és a Dadát.
Milne és Robin a százholdas pagony szélén ülve, ahol a könyv gondolata megszületett, elmondhatja egymásnak érzelmeit. Itt fedi fel Robin azaz Róbert Gida, hogy világháború lövészárkaiban, bunkereiben, a front minden szakaszán, a katonák a Micimackót olvassák és annak dalait éneklik. Ez adott a katonáknak erőt a hazatérésre, a családjaikra való emlékezésre és a hazatérés reménységére...
Talán itt bocsájt meg apjának, hogy eladta gyermekkorát a világ szebbé tételéért!
Soha nem nyúl ahhoz a pénzhez, ami a könyv bevételéből, jogdíjából folyik be.
Mivel zárhatnám le ezen gondolatokat?
Talán Milne soraival, amit Róbert Gida mond az Ő Micimackójának:
-Csacsi öreg medvém......
Megosztás a facebookon